ד”ר סיגל ריטן מרפאה וטרינרית , רחוב מאפו 13, חיפה   טל 04-8252076

במה כרוך גידול חיית מחמד?

מרבית האנשים שזוכים לחלוק את עולמם עם חיית מחמד כלשהי מגלים במהרה את היופי שבחיים במחיצת יצור שעיר לח חוטם זה או אחר. בבואנו לקבל את ההחלטה האם לצרף חבר חדש על ארבע למשפחתנו עלינו להבין את המשמעות המלאה של ההחלטה -
מדובר בהתחייבות לטפל ולדאוג לבעל חיים שתלוי בנו, לקחת אחריות מלאה על גידולו, חינוכו, הטיפול הרפואי בו ורווחתו מימי צעירותו עד זקנתו. מדובר על מחויבות לטיפול בבעל החיים גם בעיתות פחות נוחות לנו כמו בעת הולדת תינוק או נסיעה ארוכה.
רבים האנשים שמחליטים החלטה ספונטנית לאמץ בעל חיים. לא מעט פעמים ההחלטה מתקבלת מהשיקולים הלא נכונים כמו למשל בטלה זמנית (חופש גדול) או אפילו סרט בו חיה מסוימת (דלמטים, זוכרים??) שובה את ליבם והם מחליטים לאמץ כלב/חתול ומגלים עד מהרה שבסיום החופש הגדול הילדים כבר לא מתעניינים ב"רכש" החדש. גילוי "מסעיר" נוסף יכול להיות שהכלב שנראה כ"כ חמוד בסרט הפך ליצור פראי שקשה להשתלט עליו (מכיוון שלא הוקנו לו הרגלי התנהגות נאותים בהיותו גור).

הרבה בעלי חיים ננטשים מסיבות אלה לאחר מספר חודשים וסובלים כל חייהם מבעיות התנהגות (חרדת נטישה למשל) ונאלצים לבלות את חייהם במעבר מבית לבית במקרה הטוב, במיכלאות שונות, או עזובים ברחוב.

גופים ועמותות בהן ניתן לאמץ:
צער בעלי חיים חיפה - www.petprotect.org.il
עמותת גירגורים - www.girgurim.co.il
אגודת חובבי החתולים בחיפה - www.isracat.org.il
שיקולים בבחירת סוג חיית המחמד
בחירה זו צריכה להיקבע על פי מספר גורמים: -הזמן הפנוי היומי שבאפשרותנו וברצוננו להקדיש לבעל החיים (טיולים יומיים עם כלב למשל לעומת האכלה של דגים..)

-צורת הדיור שלנו - לדירה קטנה בקומה רביעית ללא מעלית נעדיף לקחת חתול או כלב קטן ולא סן ברנרד כבד משקל שיתקשה בזקנתו לטפס עד לדירה, לבית עם חצר וילדים נשקול לבחור כלב ידידותי וסבלני שיוכל להתרוצץ בחצר עם הילדים ולא להטיל עליהם מורא, לקשישה כבדת ראייה נעדיף להביא חתול בוגר עדין ולא גור קטן שיתרוצץ בין רגליה ויסכן אותה בנפילה.

גזעים שונים של כלבים ידועים בתכונות אופי שונות ואם אנו שוקלים לקחת כלב מגזע מסוים מומלץ לברר מה התכונות המאפיינות אותו.
לדוגמא: בורדר קולי הינו כלב אנרגטי שיצר העבודה זורם בעורקיו - כלב כזה לא מתאים לשבת בדירה לבדו כל היום ומעדיף מרחבים ,ריצות והפעלות. חוסר בפעילות עלול לתסכלו ולגרום לו לבעיות התנהגות. הסקי סיבירי נותר קצת כמו "כלב בר" וקשה יחסית לאלפו כך שאם חשקנו בכלב שייציית לנו בקלות עדיף לבחור בגזע יותר צייתן.

לכלבים וחתולים שונים יש נטייה להשיר יותר או פחות שער ואם זה נושא כאוב בבית עדיף לברר על כך מראש (כמובן שבנוסף נדרש לכולם טיפול נגד טפילי עור על מנת למנוע נשירה אך עם זאת קיימת נטייה גנטית שגורמת לגזעים מסויימים לנשור יותר)
גזעי או מעורב?
היתרון בבחירת בע"ח גזעי הוא הידיעה מראש כיצד יראה ולאילו תכונות לצפות, מצד שני לחייה גזעית יש נטייה רבה יותר למחלות תורשתיות עקב הכלאות חוזרות בתוך המשפחה. אני אישית ממליצה בחום על כלבים וחתולים מעורבים - מניסיוני הם הרבה פחות נוטים למחלות ורגישויות, והרבה פעמים הקוקטייל ה"סודי" שנוצר מהכלאת הוריהם יוצר כלבים וחתולים בעלי טבע נפלא, יופי וחוסן גופני. כלבים וחתולים מקסימים מחכים במיכלאות השונות - נתונים מספריים מעידים על כך שכלבים וחתולים בצבע שחור מאומצים הרבה פחות - כך שאם אינכם מודעים לכך וטרם התאהבתם במישהו ספציפי- אולי תשקלו ללכת על השחומים שביניהם?