ד”ר סיגל ריטן מרפאה וטרינרית , רחוב מאפו 13, חיפה   טל 04-8252076

פרעושים בחתולים

הגורם הראשון לגרד (בעקר בחודשים החמים) הינו פרעושים.
בעלי חתולים רבים מוכנים להישבע שלחתול שלהם אין פרעושים - כל חתול שאינו מטופל נגד פרעושים בקיץ (כולל חתול שמעולם לא יוצא מהבית) עלול לזכות לביקורים של פרעושים על פרוותו - פרעושים נמצאים בכל הסביבה ומסוגלים לקפוץ בקלות לגובה 2 מטר, כך שללא הרבה מאמץ הם נכנסים לדירות גם בקומות גבוהות.
בכל מגע של חתול עם כלב או חתול לא מטופל , פרעושים ינסו לקפוץ על החתול שייקרה בדרכם. כל נקבת פרעוש מעוברת מחזיקה בבטנה כ 2000 ביצי פרעושים כך שהבית יכול להפוך למקום שוקק פרעושים במהירות רבה אם לא נמנע זאת.
הפרעוש מבלה את רב זמנו בסביבה ולא על גוף החיה ולכן לרב לא נראה אותו מטייל על החתול (אלא אם הנגיעות ממש גבוהה).
רמז לנגיעות בפרעושים הינו קיום של גרגרים שחורים דמויי פלפל שחור בעקר באזור העור שבגב האחורי ובסיס הזנב - זוהי צואת פרעושים.
נוכחות תולעים בצואת החתול מעידה בוודאות על נגיעות בפרעושים (הפרעוש הינו פונדקאי של תולעים והחתול נדבק בהם בזמן שהוא מנקה ומלקק את גופו).
עקב נפיצות הפרעושים ועקב העובדה שגורם משמעותי לגרד ואלרגיה בחתול הינו פרעושים - בכל מצב שהחתול מתגרד יש דבר ראשון לחפש נוכחות פרעושים.
האלרגיה לפרעוש מתבטאת בנשירת שער (במצבים כרוניים תהיה הקרחה אופיינית באזור גב אחורי ובסיס זנב), גרד עד כדי פציעה עצמית ואדמומיות בעור.
טיפול ראשוני חייב לכן לכלול טיפול יעיל נגד פרעושים (קיימים תכשירים שונים ויש לוודא שהתכשיר שבידינו יעיל כי לפרעושים כושר פיתוח עמידות טוב לחומרים אלה ומדי פעם חומר מסוים מאבד את יעילותו).
רב התכשירים היעילים באים בצורת SPOT-ON (טיפות שמטפטפים על העורף במקום בו החתול לא מגיע עם לשונו כדי ללקק.)

חומרים נגד פרעושים וקרציות המיועדים לכלבים בלבד אסורים לשימוש בחתולים