ד”ר סיגל ריטן מרפאה וטרינרית , רחוב מאפו 13, חיפה   טל 04-8252076

פרעושים בכלבים

הגורם הראשון לגרד (בעקר בחודשים החמים) הינו פרעושים.
בעלי כלבים רבים מוכנים להישבע שלכלב שלהם אין פרעושים - כל כלב שאינו מטופל נגד פרעושים בקיץ יזכה לביקורים של פרעושים על פרוותו - פרעושים נמצאים בכל הסביבה ובכל מגע עם כלב או חתול לא מטופל או סתם בטיול בשכונה או בדשא פרעושים ינסו לקפוץ על כל כלב שייקרה בדרכם. כל נקבת פרעוש מעוברת מחזיקה בבטנה כ 2000 ביצי פרעושים כך שהבית יכול להפוך למקום שוקק פרעושים במהירות רבה אם לא נמנע זאת.
הפרעוש מבלה את רב זמנו בסביבה ולא על גוף החיה ולכן לרב לא נראה אותו מטייל על הכלב (אלא אם הנגיעות ממש גבוהה). רמז לנגיעות בפרעושים הינו קיום של גרגרים שחורים דמויי פלפל שחור בעקר באזור העור שבגב האחורי ובסיס הזנב - זוהי צואת פרעושים.
נוכחות תולעים בצואת הכלב מעידה בוודאות על נגיעות בפרעושים (הפרעוש הינו פונדקאי של תולעים והכלב נדבק בהם בזמן שהוא מנקה ומלקק את גופו).
עקב נפיצות הפרעושים ועקב העובדה שהגורם הראשון לגרד ואלרגיה בכלב הינו פרעושים - בכל מצב שהכלב מתגרד יש דבר ראשון לחפש נוכחות פרעושים.
האלרגיה לפרעוש מתבטאת אצל הכלב בנשירת שער (במצבים כרוניים תהיה הקרחה אופיינית באזור גב אחורי ובסיס זנב), גרד עד כדי פציעה עצמית ואדמומיות בעור.
טיפול ראשוני בכלב מתגרד חייב לכן לכלול טיפול יעיל נגד פרעושים (קיימים תכשירים שונים ויש לוודא שהתכשיר שבידינו יעיל כי לפרעושים כושר פיתוח עמידות טוב לחומרים אלה ומדי פעם חומר מסוים מאבד את יעילותו).
רב התכשירים היעילים באים בצורת SPOT-ON (טיפות שמטפטפים על העורף והגב). לאחרונה התחלנו להשתמש בכדור משולב נגד פרעושים וקרצית בכלבים שמחזיק ל3 חודשים.