ד”ר סיגל ריטן מרפאה וטרינרית , רחוב מאפו 13, חיפה   טל 04-8252076

ייחום ועיקור כלבות

בגיל 6 חודשים בממוצע הכלבה מתייחמת. מחזורי הייחום חוזרים כל 6 חודשים.
זמן הייחום הוא הזמן בו הכלבה יכולה להרות.
תקופת הייחום של הכלבה כוללת כשבוע עד 10 ימים של הפרשות דמיות ונפיחות בושת ( בה אינה מעוניינת בזכר) ועוד שבועיים נוספים עם פחות הפרשות דמיות בהם הנקבה מוכנה להזדווג ו"דורשת". במשך כל שלושת השבועות הללו כלבים זכרים יחזרו במרץ אחר הכלבה.
אנשים רבים מתלבטים אם למנוע מהכלבה את ה"חוויה האמהית"- מדובר בצורך שמושפע הורמונאלית-ברגע שהשחלות מוסרות בעיקור הכלבה אינה חשה צורך להיות אמא ואנו לא גורמים לה חסכים נפשיים כלשהם.


במידה ואין ברצוננו בגורים, הדרך המומלצת מבחינה רפואית למניעת ייחום והריון הינה ניתוח עיקור (קיימות דרכים נוספות כמו זריקות וכדורים נגד ייחום אך הם לא מומלצים עקב העלאה באופן משמעותי של הסיכון לסרטן בעטינים ולדלקות רחם בהמשך החיים).
ניתוח העיקור הינו ניתוח המתבצע בהרדמה מלאה ובמהלכו מוסרים הרחם והשחלות. הכלבה מגיעה לניתוח בצום ומשתחררת באותו היום. הכלבה מקבלת משככי כאבים ואנטיביוטיקה ונשארת עם התפרים למשך 10 ימים (יש להשגיח עליה בתקופה זו שלא תזהם או תפתח אותם).
ביומיים הראשונים לאחר הניתוח הכלבה תהיה עייפה ומעט מטושטשת.
הנחיות מפורטות לגבי פרוט ההתאוששות (מתי להחזיר מים ומזון ועוד) ניתנים במרפאה.

יתרונות העיקור:
1. מניעת טרדה רבה לבעלים (לכלוך, זכרים שצובאים על הבית ורודפים אחריה בכל טיול), סיבוכי הריון וגורים במקרה שאין לנו רצון בגורים.

2. מניעת גורים נטושים-כלבה גדולה יכולה להמליט בכל פעם עשרה ויותר גורים וקשה מאד למצוא לכולם בתים טובים אם לא תכננו מראש או אם לא מדובר בגזע נחשק במיוחד. אינספור גורים מוצאים עצמם נטושים במכלאות וברחובות עקב אי מניעת ייחום בכלבות.

3. עיקור לפני ייחום ראשון מונע כמעט לחלוטין גידולי עטין (99.9%).

4. עיקור מונע דלקות רחם שהיא מחלה מסכנת חיים בכלבות עם ייחומים חוזרים (מצב בו עקב שינויים הורמונאליים הרחם מתמלא במוגלה) מצב זה דורש ניתוח עיקור וכמובן שעיקור כזה מסוכן הרבה יותר מעיקור לכלבה בריאה.

5. עיקור מסייע בטיפול ואיזון מחלות שונות כמו דמודקס (מחלת עור), סכרת ואפילפסיה.
תופעות לוואי:
1. תתכן השמנה (נתון לאיזון ע"י הבעלים)

2. אחוז קטן מהכלבות יטפטפו שתן בגיל מבוגר עקב היחלשות סוגרי השלפוחית- הדבר ניתן לטיפול פשוט בכדורים.
מתי לעקר?
מומלץ לעקר בגיל חצי שנה לפני הייחום הראשון, ולא במהלך ייחום מכיוון שאז כלי הדם של הרחם גדושים והניתוח כרוך בסיכון רב יותר לכלבה.